Çankırı Kaya Tuzu Şifa Saçıyor

Çankırı Kaya Tuzu Şifa Saçıyor

Yazar: Tuzumlamba Okunma Sayısı: 11230 Yayınlanma Tarihi 14 Jun 2019 Yorum: 0

Çankırı Kaya Tuzu Şifa Saçıyor

Çankırı Kaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran en büyük özellik, mineral bakımından daha zengin ve kimyasallardan tamamen arınmış doğal bir tuz çeşidi olarak sofralarımızda bulunmasıdır. Toz tuz ve Kristal tuz olarak iki şekilde bulunmaktadır. Biz bu yazımızda çankırı kaya tuzundan ve bu tuzdan imal edilen ürünlerden söz edeceğiz.

Kaya Tuzu

Çankırı Kaya Tuzu doğada kendiliğinden oluşan saf ve değerli bir tuzdur. Bir çeşit kaya tuzudur. Vücudumuzda bulunan ve devamlı ihtiyaç duyduğumuz 84 elementin tümünü içinde barındırır. Nitekim hepinizin malumu üzre, Sağlıklı bir yaşam için tuz, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu olmazsa olmaz bir maddedir.

Muhteşem bir hayat kaynağı, milyonlarca yıllık oluşum süreci, binlerce yıllık kullanım tarihi, muazzam moleküler yapısı, emsallerinden kat be kat zengin mineral yapısına sahip milli tuzumuz, 84 mineralli Çankırı tuzu dünyadaki en değerli tuzdur.

Nasıl elde edildiğine gelince, kaya tuzu mağaralarından Kristal kaya halinde çıkarılarak elde edilir. Özenle toplanan kristal kaya tuzları değirmende öğütülerek son şeklini alır. Öğütme esnasında hiçbir mineral kaybına ve yapısal bozukluğa uğramaz. Rafine edilmez ve beyazlatma işlemi uygulanmaz. Hiçbir katkı maddesi içermediği gibi herhangi bir şekilde iyot da bulunmamaktadır. Ürünün saf hali bozulmadan tamamen doğal ve organik olarak üretilir.

Tuz Lambası

Çankırı kaya tuzu bulunduğu tuz mağaralarından geniş tuz blokları halinde çıkartılır. Bu bloklar çıkarıldıktan sonra hiçbir ek işleme tabi tutulmaz. Bu yüzden mineral yoğunluğunu korumaya devam eder. Tuz mağaralarından seçilen bu kaya tuzlarının el işçiliği ile yani herhangi bir destekleyici makine kullanmadan belirli şekillere getirilerek kaya tuzunun alt orta kısmının oyulması ve oyulan kısmın içerisine lamba yerleştirilmesiyle yapılmaktadır.

Tuz Lambalarıyla Astım Nöbetlerini Azaltın

Çankırı kaya tuzundan üretilen tuz lambası estetik bir görünüm sağlamasının yanı sıra astım, bronşit ve diğer solunum rahatsızlıkları olanları rahatlatmada çok faydalı etkilere sahip olduğu bilinmektedir Ayrıca Tuz lambaları, gözle görülemeyecek derecede küçük olan küf, toz ve ev kirleri gibi partikül parçacıklarını üzerine toplayarak hijyenik bir ortam sağlar.

Tuz Sabunu

Tuz Madeninden çıkartılan mineraller açısından zengin saf kaya tuzu rafine edilmeden sabun haline getirilir, çünkü kaya tuzu rafine edildiğinde içindeki mineralleri kaybeder, böylece minerallerle birlikte sağlık için faydalı birçok özelliğini de yitirir. Rafine edilen tuzun içinde sadece sodyum kalır Sodyum vücutta ödemlerin oluşmasına neden olur, Oysa işlenmemiş yani rafine edilmemiş kaya tuzu bu sağlıksız durumun oluşmasına müsaade etmez.

Tuz sabunu terlemeye iyi gelir ve çok etkili bir anti bakteriyel olarak bilinir. Hatta bu faydaları bilindiği için, eskiden beri çocuklar ve bebekler bu tuzlu sularla yıkanır. Koltuk altına sürerek koku ve bakteri oluşumu engellenir. Üstelik yıkamaya gerek kalmadan öylece bekletilir ve hiçbir zararı olmaz. Sivilce, siyah nokta, saçta kepek oluşumu gibi cilt problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Tuz Yastığı

Tamamıyla hem de hiçbir karışım yapılmadan organik Çankırı kaya tuzunun kendisinden elde edilir. Özellikle ağrıyan bölgeler için etkindir. Dışı pamuk olarak üretilmiştir. Bel ve boyun bölgelerinde oluşan ağrılarda sıklıkla kullanılır. Nitekim bel fıtığı ya da boyun fıtığında yardımcı tedavi şeklidir. Eklemler ve kaslarda kasılma ve sıkışmadan dolayı oluşan ağrılara istinaden tuz yastığı ısıtılarak kullanılmalıdır. Tuz yastığı içerisinde yer alan tuz iri taneli granül tuzdur.

Tuz yastığının ağrı ve sancılarda etkisi büyüktür. Her türlü eklem ve kas ağrıları, burkulmalar veya incinmelerde, tedaviye yardımcı olma amaçlı rahatlıkla kullanılabilir. inanılmaz derecede vücudun farklı bölgelerinde oluşan çeşitli ağrı ve sızılara karşı etkili olan Çankırı Tuz Yastığı Nerede Kullanılır.? madde madde sıralayacak olursak:

·        Böbrek ağrıları

·        Kulak ağrıları

·        Kramplar

·        Adet sancıları

·        Safra kesesi ağrıları

·        Karaciğer Ağrıları

·        Sırt ve Bel ağrılarında

·        Eklem ağrılarında

·        Kas ağrılarında

Yorumlar
Yorum Yap